4. 1/5 points | Previous Answers OSColPhys2016 16.3.WA.019.Tutorial. My Notes A
ID: 2039956 • Letter: 4
Question
4. 1/5 points | Previous Answers OSColPhys2016 16.3.WA.019.Tutorial. My Notes A mass of 0.48 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t)-(0.28 m)cos[(12 rad/s)Detine the following (a) amplitude of oscillation for the oscillating mass b) force constant for the spring N/m (c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period d) position of the mass one-third of a period after it has been released (e) time it takes the mass to get to the position x0.10 m after it has been released Additional Materials Reading TutorialExplanation / Answer
a)
Amplitude
A=0.28 m
b)
From X(t)=0.28Cos(12t)
W=12 rad/s
Force constant
K=mW2=0.48*122
K=69.12 N/m
c)
Period
T=2pi/W =2pi/12 =0.5236 s
Given t=0.5236/2 =0.2618 s
X=0.28Cos(12*0.2618)
X=-0.28 m
d)
t=0.5236/3=0.1745 s
X=0.28Cos(0.1745*12)
X=-0.14 m
e)
=>-0.1=0.28Cos(12t)
12t=Cos-1(-0.1/0.28)=1.936
t=0.1613 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.