A typical human aorta, or main artery from the heart, is 1.8 cm in diameter and
ID: 1730711 • Letter: A
Question
A typical human aorta, or main artery from the heart, is 1.8 cm in diameter and carries blood at a speed of 35 cm/s.
Part A
Part complete
What will be the flow speed around a clot that reduces the flow area by 80%?
Express your answer using two significant figures.
1.8
SubmitPrevious Answers
A typical human aorta, or main artery from the heart, is 1.8 cm in diameter and carries blood at a speed of 35 cm/s.
Part A
Part complete
What will be the flow speed around a clot that reduces the flow area by 80%?
Express your answer using two significant figures.
v =1.8
m/sSubmitPrevious Answers
Explanation / Answer
Balance equation
Area x velocity = Area x velocity
A1v1 = A2v2
Area1 = pi(r^2) = 3.14(0.9cm)(0.9cm) = 2.5434cm^2
Area2 = (100% - 80%)(2.5434cm^2)
Area2 = 0.2(2.5432cm^2) = 0.50868cm^2
A1v1 = A2v2
A1v1/A2 = v2
2.5434cm^2(35cm/s) / 0.50868cm^2 = v2
175cm/s = v2
175cm/s (1m/100cm) = 1.75m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.