A typical coal-fired power plant burns 280 metric tons of coal every hour to gen
ID: 1704792 • Letter: A
Question
A typical coal-fired power plant burns 280 metric tons of coal every hour to generate 770 MW of electricity. 1 metric ton=1000 kg. The density of coal is 1500 kg/m^3 and its heat of combustion is 28 MJ/kg . Assume that all heat is transferred from the fuel to the boiler and that all the work done in spinning the turbine is transformed into electrical energy.Part A
Suppose the coal is piled up in a 15m X 10m room. How tall must the pile be to operate the plant for one day?___________m
Part B
What is the power plant's thermal efficiency?
Explanation / Answer
(a) Mass of coal needed for one day = 280 x 1000 x 24 = 6720000 kg
Volume of coal = mass/density = 6720000/1500 = 4480 m3
Volume of coal = length x width x height = 15 x 10 x height = 4480
Height of pile = 4480/150 = 29.9 m
(b) Thermal energy released by combustion of coal per hour = mass x heat of combustion
= 280 x 1000 x 28 = 7840000 J
Thermal power released by combustion of coal = energy/time
= 7840000/3600 = 2178 MW
Thermal efficiency = electrical power/thermal power x 100
= 770/2178 x 100 = 35.4 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.