2150 mA E) 1.19 mA 16) In an LC circuit with an inductance of 40 mH and capacita
ID: 1730646 • Letter: 2
Question
2150 mA E) 1.19 mA 16) In an LC circuit with an inductance of 40 mH and capacitance of 1.2 mF, the maximum charge on 16) the capacitor is 45 mC during the oscillations which occur. What is the maximum current through the inductor during the oscillations? A) 42 A B) 2.5 A C) 6.5 A D) 3.7 A E) 10 A 17) What is the inductive reactance of a 20-mH inductor at a frequency of 60 Hz? 17) A)7.5 ? B) 7.5 m.2 C) 0.13 ? D) 1.2 m E) 1.2? 18) When a 60-Hz voltage is applied to a 22-HF capacitor, the capacitive reactance is 18) A) 510 Q. C)121 ?.Explanation / Answer
16) maximum energy of oscillation = L I^2 / 2 = Q^2 / 2 C
(40 x 10^-3) (I^2) = (45 x 10^-3)^2 / (1.2 x 10^-3)
I = 6.5 A
Ans(C)
17) XL = 2 pi f L = 2 x pi x 60 x 0.020
XL = 7.5 Ohm Ans(A)
18) Xc = 1/(2 pi f C)
Xc = 1 / (2 x pi x 60 x 22 x 10^-6) = 121 Ohm
Ans(C)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.