21/Asteroid Industries accumulated the following cost information for the year:
ID: 2540763 • Letter: 2
Question
21/Asteroid Industries accumulated the following cost information for the year:
Using the above information, total factory overhead costs would be:
Multiple Choice
$73,800.
$22,600.
$11,900.
$15,000.
$51,200.
22/Using the information below, calculate gross profit for the period:
Multiple Choice
$694,000.
$482,000.
$1,002,000.
$181,000.
$707,000.
23/Use the following data to determine the cost of goods manufactured:
Multiple Choice
$111,300.
$97,600.
$101,200.
$114,900.
$102,500.
24/Using the information below for Laurels Company; determine the cost of goods manufactured during the current year:
Multiple Choice
$16,900.
$20,400.
$14,200.
$22,500.
$18,300.
25/Use the following data to compute total factory overhead costs for the month:
Multiple Choice
$142,000.
$126,000.
$45,700.
$85,400.
$58,600.
Direct materials $ 15,100 Indirect materials 3,100 Indirect labor 7,600 Factory depreciation 11,900 Direct labor 36,100Explanation / Answer
21. Factory overhead = Indirect material + Indirect labour + Factory depreciation = 3100 + 7600 + 11900 = $ 22,600
Option B: $ 22,600
22. Gross profit = Sales revenues for the period - Cost of Goods Sold for the period + Ending Raw Materials Inventory + Ending Work in Process Inventory + Ending Finished Goods Inventory - Beginning Raw Materials Inventory - Beginning Work in Process Inventory - Beginning Finished Goods Inventory = 1,214,000- 520,000+ 28,000+ 60,000+ 63,000- 23,000- 51,000- 76,000 = $695,000
Though there is no such option there as $695,000 but it will be the answer as per the calculation.
23. Cost of Goods Manufactured = Beginning work in process inventory+ Direct materials used+ Direct labor+ Indirect materials+ Indirect labor+ Depreciation—factory equipment - Ending work in process inventory = 7400+ 40,700+ 30800+ 13700+ 7700- 9200 = $97,600
Cost of goods manufactired for the year = $ 97,600
24. Cost of Goods Manufactured = Beginning work in process+ Direct materials used+ Direct Labor+ Total Factory overhead- Ending work in process = 4100+ 6100+ 8100+ 6200- 6200 = $ 18,300
Cost of goods manufactired for the year = $ 18,300
25. Total Factory Overhead cost = Indirect materials+ Factory manager salaries+ Factory supplies+ Indirect labor+ Depreciation—factory equipment = 15300+ 7300+ 9100+6400+ 7600 = $ 45,700
Total factory overhead costs for the month = $ 45,700
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.