A spherical capacitor contains a solid spherical conductor ofradius 1mm, surroun
ID: 1728146 • Letter: A
Question
A spherical capacitor contains a solid spherical conductor ofradius 1mm, surrounded by a dielectric materialwith r=2.0 out to a raiud of 2mm, then anouter thin spherical conducting shell. Determine the capacitance ofthe spereical capacitor. (HINT: Suppose you place a charge Q on theinner conductor and a charge -Q on the outer conductor. Determinethe electric field in the dielectric region between the conductors,then integrate E x dr to determine the voltagedifference between the conductors, and using the charge and thevoltage determine the capacitance of the spherical capacitor.)Explanation / Answer
Given inner radiusof the capacitor a = 1 mm =0.001 = 10-3 m outer radiusof the capacitance b = 2 mm = 0.002 = 2 * 10-3 m dielectric constant k = 2.0 If wethen apply Gauss's Law for dielectrics on a spherical surface ofradius r, we have: 2r2(K E + E) = Q/0 or E = [1/(20)] Q/(1+K)r2. From this it easy follows Vab = 1/(20) Q/(1+K) (1/a - 1/b) and then C = 20 (1 + K) (a b)/(b -a).capacitance of a spherical capacitance withdielectric C = ( 1 / 2o ) [( k + 1 ) ( ab) ] / (b - a ) = ( 1 / 2 * 3.14*8.85 * 10-12 ) [ (2+1) (10-3 *2 * 10-3 ) /(0.002-0.001) = 0.1079 nF
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.