10% of IC (integrated-circuit) chips produced by a company are defective. Assume
ID: 1719359 • Letter: 1
Question
10% of IC (integrated-circuit) chips produced by a company are defective. Assume that due to errors in the control procedure, there is a 2% probability that a good chip will be found defective, and a 3% probability that a defective chip will be accepted by the quality control. Find the probability that a randomly selected chip will be accepted by the quality control. Find the probability that a randomly selected chip will be rejected by the quality control. Find the probability that a chip is good if it is accepted by the quality control department. A customer who wants to buy a very large batch of chips, selects a random sample of 5 items. If no chips in the sample are defective, then he accepts the whole batch; otherwise, he rejects the batch. Find the probability that a batch is accepted.Explanation / Answer
i>
10% are defective chips and 90% are the good chips
probability = 90/100 + 10/100*3/100
= .9 + .003
= .903 = 90.3 %
ii>
probability = 10/100*7/100
= .007 = .7 %
iii>
propability = 90/100 + (10/100*3/100) - (10/100*2/100)
= .901 = 90.1 %
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.