Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

10 points MI4 16.6.066. A capeo or consists of two charged disks of radius 4 m s

ID: 1772274 • Letter: 1

Question

10 points MI4 16.6.066. A capeo or consists of two charged disks of radius 4 m separated by distance s-2 mm see the figure The magnitude of the charge on each disk is 45 c consider points A B C, and D inside the capacitor, as shown in the diagram. The distance 51 and the distance s2-0.6 mm.(Assume the +x axis is to the right, the ty axis is up, and the +z axis is out.) Notes 1.7 mm, .0 (a) What is the electric fiald inside the capacitor? NIC (b) First, calculate the potential difference WB-YA. What is ' along this path? Whet is Ve VA? volts B VA (c) Next, calculate the potential difference VCB- wat is ' along this path? what is Vc-VB? (d) Finally, calculate the potential difference VA Vc What is i along this path? What is VA VC?

Explanation / Answer

a)

r = radius = 4 m

A = area of each disk = pi r2 = (3.14) (4)2 = 50.24 m2

Q = charge = 45 x 10-6 C

d = distance between the plates

V = potential difference between the plates

charge in plate is given as

Q = CV

Q = e A V/d

Q = eA E

45 x 10-6 = (8.85 x 10-12) (50.24) E

E = 1.01 x 105

b)

Vb - Va = E s1 = (1.01 x 105) (1.7 x 10-3) = 171.7 Volts

c)

Vc - Vb = E s2 Costheta

s2 = 0.6 x 10-3 m

Vc - Vb = E s2 Cos90 = 0 Volts

d)

VA - Vc = E s Costheta

s = sqrt(s12 + s22) = sqrt((1.7 x 10-3)2 + (0.6 x 10-3)2) = 1.8 x 10-3 m

Costheta = s1/s = (1.7 x 10-3)/(1.8 x 10-3) = 0.94

VA - Vc = (1.01 x 105 ) (1.8 x 10-3 ) (0.94) = 171 Volts