10 point QUESTION 1 A chamber is set up with an electric field of 2000 N/C and a
ID: 1872432 • Letter: 1
Question
10 point QUESTION 1 A chamber is set up with an electric field of 2000 N/C and a magnetic field of 0.5T The electric field and magnetic field are perpendicular to each other. An electron is fired into the chamber in a direction perpendicular to both fields, such that it feels zero net force. What is the speed of the electron? a. 1000 m/s b. 10,000 m/s c.2000 m/s d. 4000 m/s 10 pointsS QUESTION 2 If we wish to select for a speed of 1000 m/s, and must have a magnetic field of 0.5 T, what must we make the electric field a. 2000 N/C Ob. 1000 N/C C. 5000 NC d. 500 N/CExplanation / Answer
1). Fe = Fm
qE = qvB.
v = E/B = 2000/.5 = 4000 m/s
2) again
E=Bv = .5×1000 = 500 N/C
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.