10 grams of ethanol arc placed in a 10 L sealed container at 292.15 K. At this t
ID: 894592 • Letter: 1
Question
10 grams of ethanol arc placed in a 10 L sealed container at 292.15 K. At this temperature, the equilibrium vapor pressure of ethanol is 10 torr. If we assume that the enthalpy of vaporization of ethanol is 43 kJ/mol and independent of temperature over the range of discussion, calculate the vapor pressure of ethanol inside the container as a function of temperature from 292 K up to the temperature at which all of the ethanol is in the vapor phase. Plot the pressure inside the container as a function of temperature from 292 K to 450 K.Explanation / Answer
a)
T1= 292 K
P1 = 10 torr
T2=T (general)
P2 = P(general)
delta H=43 KJ/mol=43000 J/mol
use:
ln(P2/P1) = (- delta H/R)*(1/T2 - 1/T1)
ln(P/10) = (-43000/8.314)* (1/T - 1/292)
ln P - 2.303 = - 5172/T + 17.7
ln P = - 5172/T + 20.
It can be written as:
P = e^(- 5172/T + 20)
P= e^(- 5172/T)
b)
ln P = - 5172/T + 20.
When all are in vapour phase,
P =760 torr
ln (760) = - 5172/T + 20.
6.6333 = - 5172/T + 20.
T= 387 K
You need to plot the graph upto 387 K
Please plot is.
You can use excel.
Thanks
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.