Batteries are rated in terms of ampere-hours (A · h). For example, a battery tha
ID: 1708872 • Letter: B
Question
Batteries are rated in terms of ampere-hours (A · h). For example, a battery that can produce a current of 3.00 A for 5.00 h is rated at 15.00 A · h.(a) What is the total energy stored in a 12.0-V battery rated at 53.0 A · h?
_______ kWh
(b) At $0.0560 per kilowatt-hour, what is the value of the electricity produced by this battery? NOTE: Enter your response with hundredths precision.
___________
i have no clue how to approach this...... if someone could show me step by step and actually provide the answers, I will rape lifesaver!!! help me
Explanation / Answer
total energy stored in a 12.0-Vbattery rated at 53.0 A· h is
= V it = 12 V * 53 A - h
= 12 V * 53
A * 3600 s = 2289600 J
= 636 W - h
= 0.636 kW - h
the value of the electricity produced by this battery is
= 0.636 * ( $ 0.0560 )
= $ 0.035616
Source: http://www.cramster.com/answers-jan-09/physics/total-energy-stored-batteries-rated-terms-ampere-hours-amiddot_461210.aspx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.