Bath suppliers LTD is a manufacturer of standard fiberglass bathtubs with the fo
ID: 2442292 • Letter: B
Question
Bath suppliers LTD is a manufacturer of standard fiberglass bathtubs with the following costs and selling price.
Selling Price $140 per unit
Variable Manufacturing costs $64 per unit
Fixed Manufacturing Costs $660,000 per year
Variable Selling Expenses $12 per unit
Fixed Selling Expenses $148,000
A) Determine the breakeven point in units and sales dollars.
B) Determine the number of units that must be sold to earn $109,120 after tax of 38 percent.
C) If budgeted pre-tax operating income is $192,000 what is the margin of safety in units?
D) If pre-tax operating income is $192,000--1) What is the degree of operating leverage? 2) What would be the dollar increase in profit if sales icnreased by 10 percent?
Explanation / Answer
a) The formula for calculating the Break-even point in Units is Break-even point in units = Fixed costs / Contribution margin per unit But Contribution margin per unit = Selling price per unit - Variable cost per uit = $140 - $76 = $64 Fixed Costs = $660,000 + $148,000 = $808,000 Break-even point in units = Fixed costs / CM per unit = $808,000 / $64 = 12,625 units Break-even point in Dollars = Fixed costs / CM ratio But CM ratio = CM per unit / Selling price per unit = $64 / $140 = 0.46 or 46% Substituting the value in the above formula, Break-even point in Dollars = $808,000 / 0.46 = $1,756,522 b) To achieve a target sales figure, Units to be sold = (Target income + Fixed costs) /CM per unit = ($109,120 + $808,000) / $64 = $917,120 / $64 = 14,330 units Therefore, the units that must be sold to earn a target income of $109,120 are $14,330 c) To achieve Actual or Budgeted sales figure, Units to be sold = (Target income + Fixed costs) /CM per unit = ($192,000 + $808,000) / $64 = ($1,000,000 / $64) = 15,625 units Margin of safety in units = Budgeted sales -Break-even sales = 15,625 - 12,625 = 3,000 units d) The formula to calculate the Degree of Operating leverage is DOL = Contribution margin / Net operating income Sales (15,625 * $140) = $2,187,500 VC ( 15,625 * $76) = $1,187,500 ------------------------------------- Contribution Margin = $1,000,000 Fixed costs = $808,000 ------------------------------------ Net Operating income = $192,000 ----------------------------------- DOL = $1,000,000 / $192,000 = 5.2 Therefore, the Degree of Operating leverage is 5.2 times If sales increase by 10%, then the dollar increase in profit is Sales = $2,406,250 VC = $1,306,594 ------------------------------------- Contribution Margin = $1,099,656 Fixed costs = $808,000 ------------------------------------ Net Operating income = $291,656 ----------------------------------- Sales = $2,406,250 VC = $1,306,594 ------------------------------------- Contribution Margin = $1,099,656 Fixed costs = $808,000 ------------------------------------ Net Operating income = $291,656 ----------------------------------- Therefore, the dollar increase in profit is $99,656Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.