Batman (mass = 94 kg) jumps straight down from a bridge into a boat (mass = 540
ID: 1610123 • Letter: B
Question
Batman (mass = 94 kg) jumps straight down from a bridge into a boat (mass = 540 kg) in which a criminal is fleeing. The velocity of the boat is initially + 17 m/s. What is the velocity of the boat after Batman lands in it? m/s The drawing shows a collision between two pucks on an air-hockey table. Puck A has a mass of 0 024 kg and is moving along the x axis with a velocity of + 5.5 m/s. It makes a collision with puck B, which has a mass of 0.059 kg and is initially at rest. The collision is not head-on. After the collision, the two pucks fly apart with the angles shown in the drawing. (a) Find the final speed of puck A. m/s (b) Find the final speed of puck B. m/sExplanation / Answer
a)
let
m1 = 0.024 kg, u1 = 5.5 m/s
m2 = 0.059 kg
let v1 and v2 are the final speeds of puck A and puck B.
Apply conservation of momentum in y-direction
0 = m1*v1*sin(65) - m2*v2*sin(37)
v2 = (m1*sin(65)/m2*sin(37))*v1
= (0.024*sin(65)/(0.059*sin(37))*v1
v2 = 0.6126*v1
now apply conservation of momentum in x-direction
m1*u1 = m1*v1*cos(65) + m2*v2*cos(37)
0.024*5.5 = 0.024*v1*cos(65) + 0.059*0.6126*v1*cos(37)
==> v1 = 3.38 m/s <<<<<<<<-------------Answer
b) v2 = 0.6126*v1
= 0.6126*3.38
= 2.07 m/s <<<<<<<<-------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.