Two students are on a balcony 18 m above the street. One student throws a ball v
ID: 1705897 • Letter: T
Question
Two students are on a balcony 18 m above thestreet. One student throws a ball vertically
downward at 14.2 m/s; at the same instant,
the other student throws a ball vertically up-
ward at the same speed. The second ball just
misses the balcony on the way down.
How far apart are the balls 0.469 s after
they are thrown? The acceleration of gravity
is 9.8 m/s2 .
Answer in units of m
2) Three vectors ~ A, ~B , and ~C have the following
x and y components: Ax = 5.5, Ay = -3.6;
Bx = -6.3, By = 3.7; Cx = 3.4, Cy = 6.4.
What is the magnitude of ~A + ~B + ~C ?
Explanation / Answer
y=14.2 m/s*0.469-1/2*9.8*0.469²5.582 m
y=14.2 m/s*0.469+1/2*9.8*0.469²7.738 m
1) 5.582+7.738=13.32 m
2) ((5.5-6.3+3.4)²+(-3.6+3.7+6.4)²)7
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.