A block is being pulled by a horizontal surface at an angle of 30 degrees, with
ID: 1703969 • Letter: A
Question
A block is being pulled by a horizontal surface at an angle of 30 degrees, with a tension of 37 newtons. the block weighs 10 kg. th static friction constant is .4 and the kinetic friction constant is .25.
the question being asked is whats the acceleration of the block. I determined the normal force by finding the tension about the y axis: N = mg - Ty*sin(30)
from there I am confused, in order to use the formula F = Ff - Tx to find the final net force on the box, do use the static friction constant for or the kinetic friction constant? sorry if I have no diagram but there was none to put on here.
the formula for the final net force is basically the frictional force - the tension about the x axis.
Explanation / Answer
Given
Mass,m = 10kg
Tension, T = 37 N
s = 0.4, k = 0.25
The net force on the block is
ma = T cos30 - k N
ma = T cos30 - k (mg - T sin30)
ma = 37 * 0.866 - 0.25 (10 *9.8 - 37 * 0.5)
a = 1.21 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.