Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block in the shape of a rectangular solid has a cross-sectional area of 3.32 c

ID: 1538263 • Letter: A

Question

A block in the shape of a rectangular solid has a cross-sectional area of 3.32 cm^2 across its width, a front-to-rear length of 13.0 cm, and a resistance of 884 Ohm. The block's material contains 6.67 times 10^22 conduction electrons/m^3. A potential difference of 46.7 V is maintained between its front and rear faces. What is the current in the block? If the current density is uniform, what is its magnitude? What are the drift velocity of the conduction electrons and the magnitude of the electric field in the block?

Explanation / Answer

a)

here

I = V / R

I = 46.7 / 884

I = 5.28 * 10^-2 amp

b)

J = I / A

J = (5.28 * 10^-2) / (3.32 * 10^-4)

J = 159 A/m^2

c)

Vdrift = J / (n * q)

Vdrift = 159 / (6.67 * 10^22 * 1.602 * 10^-19)

Vdrift = 1.48 * 10^-2 m/s

d)

E = V / d

E = 46.7 / 0.13

E = 359.23 V/m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote