A solid cylinder of mass M = 7.3 kg is attached to a horizontal massless spring
ID: 1702339 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Given that m = 7.3 kg d = 12.2 cm = 0.122 m k = 132 N/m ------------------------------------------------------------------------------------------------- The total energy E = KEtran + KErot + PE = [ 0.5 m v^2 + 0.5 I w^2 ] + 0.5 k d^2 We know that I = 0.5 m r^2 and v = w r Therefore E = [ 0.5 m v^2 + 0.5 *(0.5 m r^2)* (v / r)^2 ] + 0.5 k d^2 = 3mv^2 / 4 + 0.5 kd^2 Now dE/dt = 0 ==> dv/dt = -2kd / 3m So that w = [2k / 3m]^1/2 Therefore T = 2 * pi / w = 2 * pi * [ 3m/2k]^1/2 Substitute values.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.