A solid conducting cylinder of length 10.0 cm and of radius 5.0 cm has a net cha
ID: 1558311 • Letter: A
Question
A solid conducting cylinder of length 10.0 cm and of radius 5.0 cm has a net charge of 2.0 mu C uniformly distributed throughout the cylinder This cylinder is surrounded by a much larger conducting cylinder (inner radius of 12 cm and outer radius of 16 cm) that has a net charge of 4.0 mu C. If the system reaches equilibrium, find A) The charge on the inside and outside surface of the conducting sphere, and B) the electric field at points A, B, C, D with the following radii: r_A+ = 4.0 cm, r_B = 7.5 cm, r_c = 14 cm, and r_D = 20 cm.Explanation / Answer
(A)
Qinner = -Qsolid = -4 uC
Qouter + Qinner = 2 uC
Qouter- 4uc = 2 uC
Qouter = 6 uC
==================================================
(B)
for solid cylinder
ar r inside the cylinder
Qinside = Q*r^2/R^2
using gauss law
Einside*2*pi*r*L = Qinside/eo
Einside = 2*k*Q*r/(L*R^2)
out side the solid cylinder
Qinside = Q
using gauss law
Einside*2*pi*r*L = Qinside/eo
Einside = 2*k*Q/(r*L)
(B)
ra = 4cm < 5 cm
Einside = 2*9*10^9*2*10^-8*0.04/(0.05^2*0.1)= 57600 N/C
rb = 7.5 cm > 5
Eoutside= 2*9*10^9*2*10^-6/(0.075*0.1) = 4800000 N/C
rc = 14 cm inside the conducitng cylinder
Inside the conductor the electric field = 0
Ec = 0
------------------
rd = 10 cm > 16 cm
Ed = k*Qnet/rd^2
Ed = 9*10^9*2*10^-6/0.2^2 = 450000 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.