A solid conducting sphere (radius = 5.0 cm) has a charge of 0.25 nC distributed
ID: 1534773 • Letter: A
Question
A solid conducting sphere (radius = 5.0 cm) has a charge of 0.25 nC distributed uniformly on its surface. If point A is located at the center of the sphere and point B is 15 cm from the center, what is the magnitude of the electric potential difference between these two points? A) 23 V B) 30 V C ) 15 V) D 45 V E) 60 V
A particle (mass = 6.7E-27 kg, charge = 3.2E-19 C) moves along the positive x axis with a speed of 4.8E5 m/s. It enters a region of uniform electric field parallel to its motion and comes to rest after moving 2.0 m into the field. What is the magnitude of the electric field? A) 2 B) 1.5 C) 1.2 D) 3.5 E) 2.4
Explanation / Answer
as per chegg guidelines i can answr only one
Va=kq/r=9*10^9*0.25*10^-9/5*10^-2
=45V
Vb=kq/r
=9*10^9*0.25*10^-9/0.15
=15V
Va-Vb=45-15=30V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.