A 2.45 kg puck is placed against a spring of spring constant 150 N/m and compres
ID: 1697717 • Letter: A
Question
A 2.45 kg puck is placed against a spring of spring constant 150 N/m and compressed 0.16 m (point A). It is released (leaves spring at point B) and slides across a frictionless surface until it encounters (point C) a portion of the surface that is 0.26 m long with a coefficient of kinetic friction of 0.20. After leaving that surface (at point D), it slides until it strikes (at point E) a spring attached to a support with a spring constant of 100 N/m. The spring compresses to point F.How far is the second spring compressed?
Explanation / Answer
The mass of the puck m = 2.45kg
the spring constant k1 = 150N/m
the compression x1 = 0.16m
the spring constant k2 = 100N/m
the coefficient of friction = 0.2
From law of conservation of energy
1/2k1x1^2 = mg*d + 1/2k2x2^2
k1x1^2 = 2 mg*d + k2x2^2
k2x2^2 = k1x1^2 - 2 mg*d
therefore the compression of the spring
x2 = (k1x1^2 - 2mg*d)/k2
= [(150)(0.16)^2 - 2(0.2)(2.45)(9.8)(0.26)]/100
= 0.013 m or 1.3cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.