A 2.45-m-long wire having a mass of 0.100 kg is fixed at both ends. The tension
ID: 1997212 • Letter: A
Question
A 2.45-m-long wire having a mass of 0.100 kg is fixed at both ends. The tension in the wire is maintained at 21.0 N. What are the frequencies of the first three allowed modes of vibration? f_1 = 4.63 Hz f_2 = 9.26 Hz f_3 = 13.89 Hz If a node is observed at a point 0.490 m from one end, in what mode and with what frequency is it vibrating? (Select all that apply.) The frequency is the fifteenth state at 69.4 Hz the frequency is the fifteenth state at 13.9 Hz the frequency is the fifth state at 11.6 Hz the frequency is the fifth state at 23.1 Hz the frequency is the third state at 13.9 Hz The frequency is the forty-fifth state at 208.3 HzExplanation / Answer
Here ,
L = 2.45 m
T = 21 N
m = 0.1 Kg
for the string
a) frequency of fundamentral node , f1 = sqrt(T/(m/L))/(2L)
frequency of fundamentral node , f1 = sqrt(21/(0.1/2.45))/(2 * 2.45)
frequency of fundamentral node , f1 = 4.63 Hz
f2 = 2 * f1 = 9.26 Hz
f3 = 3 * f1 = 13.89 Hz
b)
for a node to be 0.490 m away
wavelength = 2 * 0.490
wavelength = 0.98 m
frequency of wave = sqrt(21/(0.1/2.45))/(0.98)
frequency of wave = 23.1 Hz
also , wavelength = 0.490 m
frequency of wave = sqrt(21/(0.1/2.45))/(0.490)
frequency of wave = 46.3 Hz
for wavelenghth = 0.490/1.5
frequency of wave = sqrt(21/(0.1/2.45))/(0.490/1.50)
frequency of wave = 69.45 Hz
if take for the 45th state
frequency = 208.3 Hz , and it also has a node at 0.490 m away
hence , the correct options are
the frequency is the fifteenth state at 69.4 Hz
the frequecy is fifth state at 23.1 Hz
the frequency is forty fifth state at 208.3 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.