A 2.300×10 2 M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by
ID: 876800 • Letter: A
Question
A 2.300×102M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by dissolving a sample of NaCl in water and then bringing the volume up to 1.000 L. It was determined that the volume of water needed to do this was 999.4 mL . The density of water at 20.0C is 0.9982 g/mL.
A: Calculate the molarity of the salt solution.
B: Calculate the mole fraction of salt in this solution.
C: Calculate the concentration of the salt solution in percent by mass.
D: Calculate the concentration of the salt solution in parts per million.
Your help is GREATLY appreciated!
Explanation / Answer
A 2.300×102M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by dissolving a sample of NaCl in water and then bringing the volume up to 1.000 L. It was determined that the volume of water needed to do this was 999.4 mL . The density of water at 20.0C is 0.9982 g/mL.
Given : Molarity of NaCl solution = 2.300 E -2 M
Volume of solution= 1.000 L
Volume of water = 999.4 mL
Density of water = 0.9982 g /mL
A: Calculate the molarity of the salt solution.
Molarity of the solution given in the problem and that is = 2.300 E -10 M
B: Calculate the mole fraction of salt in this solution.
We know mole fraction of the solute =mol solute / (mol solute + solvent)
We calculate moles of solute by using molarity and volume in L
Molarity = mol of solute / volume of solution in L
Mol solute = volume of solution * molarity of the solute
= 1.000 L * 2.300 E-2 M
= 2.300 E -2 mol NaCl
Now we calculate moles of solvent(water )
To calculate moles of water we need calculate its mass.
Mass of water can be found by using density and volume.
Density= mass / volume
Mass = density * volume
= 0.9982 g /mL * 999.4 mL
=997.6 g
Mol H2O = Mass of H2O in g / Molar mass of H2O
Molar mass of H2O = 18.0148 g /mol
Mol H2O = 997.6 g / 18.0148 g per mol
= 55.38 mol
Mol fraction of NaCl = 2.300E-2 mol / ( 2.300 E-2 + 55.38) mol
= 4.152 E-4
C: Calculate the concentration of the salt solution in percent by mass.
Mass percent of solute = Mass of solute / ( Mass of solution )
Mass of solute = moles of solute * molar mass of solute
= 2.300 E-2 mol * 58.443 g per mol
= 1.344 g NaCl
Mass of water =997.6 g
Mass of solution = 1.344 g NaCl + 997.6 g H2O = 998.9 g
Mass percent of NaCl = (1.344 / 998.9 ) * 100
= 0.13 %
D: Calculate the concentration of the salt solution in parts per million.
Ppm = ( Mass of solute in g / Mass of solution in g ) * 1.000 E6
=(1.344 / 998.9 ) * 1.000 /E6
= 1346.0 ppm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.