A 2.20kg box is moving to the right with speed 8.50m/s on a horizontal, friction
ID: 2167635 • Letter: A
Question
A 2.20kg box is moving to the right with speed 8.50m/s on a horizontal, frictionless surface. At t= 0 a horizontal force is applied to the box. The force is directed to the left and has magnitude F(t)= (6.00 N/s^2 ) t^2(A) What distance does the box move from its position at before its speed is reduced to zero?
(B) If the force continues to be applied, what is the speed of the box at 3.00s ?
Explanation / Answer
v=u-at =>du=adt =>>du=adt=2.7272*t^2*dt on integration 8.5=2.727*t^3/3 v=0 when t=2.1s b)dv=adt after t=2.1 it moves to left v==2.727*t^3/3(limits 2.1 to 3) v=.66m/s a)sdt=utdt-.5at^2dt on integration on both sides s=ut^2/2-.5*2.7272*t^2*t^2*t/5 putting limits t=0 to 2.1 s=18.74-11.13=>>7.6125m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.