A 2.45 kg frictionless block is attached to an ideal spring with force constant
ID: 1521576 • Letter: A
Question
A 2.45 kg frictionless block is attached to an ideal spring with force constant 330 N/m . Initially the spring is neither stretched nor compressed, but the block is moving in the negative direction at 10.5 m/s .
Part A
Find the amplitude of the motion.
Express your answer to three significant figures.
Part B
Find the maximum acceleration of the block.
Express your answer to three significant figures.
Part C
Find the maximum force the spring exerts on the block.
Express your answer to three significant figures.
Explanation / Answer
Given values are
m = 2.45 kg
k = 330 N/m
Vmax = 10.5 m/s
w = sqr(330/2.45) = 11.6 rad/s
Vmax = w* A
A = Vmax/w = 10.5/11.6 = 0.905 m
a = -w^2*A = - (11.6)^2*0.905 = 121.77 rad/s^2
F = -kA = -330*0.905 = 298.65 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.