Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass 2.50 kg is pushed 3.00 m along a frictionless horizontal table b

ID: 1691912 • Letter: A

Question

A block of mass 2.50 kg is pushed 3.00 m along a frictionless horizontal table by a constant 14.0 N force directed 25.0° below the horizontal. (a) Determine the work done by the applied force.
1 J

(b) Determine the work done by the normal force exerted by the table.
2 J

(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J

(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J A block of mass 2.50 kg is pushed 3.00 m along a frictionless horizontal table by a constant 14.0 N force directed 25.0° below the horizontal. (a) Determine the work done by the applied force.
1 J

(b) Determine the work done by the normal force exerted by the table.
2 J

(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J

(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J

Explanation / Answer

     given that mass m=2.50kg     distance moved s=3.00m      force applied F=14N      direction of the force is 25 deg delow the horizontal so the horizontal component of force is Fcos=12.688N    vrtical component of the force Fsin=5.916N a)work done by the applied force is        W=F.s           =Fscos           =38.064J b)since the angle between normal force and the displacement is 90 degree     work done by the normal force is W=F.s=Fscos90=0 c)as the angle between the force due to gravity and displacement is 90degree      work done by the gravitational force is zero d)given that the table is frictionless so the applied force is the net force    work done by the net force     W=38.064J d)given that the table is frictionless so the applied force is the net force    work done by the net force     W=38.064J
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote