A block of mass 1.4 kg is attached to a horizontal spring that has a force const
ID: 2070195 • Letter: A
Question
A block of mass 1.4 kg is attached to a horizontal spring that has a force constant 900 N/m as shown in the figure below. The spring is compressed 2.0 cm and is then released from rest. (a) A constant friction force of 3.9 N retards the block's motion from the moment it is released. Using an energy approach, find the position x of the block at which its speed is a maximum. . cm (b) Explore the effect of an increased friction force of 14.0 N. At what position of the block does its maximum speed occur in this situation?
Explanation / Answer
the maximum speed occurs at a position when x = (K*a - F)/K where F = frictional force a = 2 cm and K = spring constant. => x = 1.566 cm (from the mean position ) = 0.444 cm from the initial position. b ) the new position is x = 4.44*10^-3 = 4.444 mm from the mean position = 1.5666 from the initial position.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.