Two spherical objects are separated by a distance of 3.60 x 10^-3m. The objects
ID: 1686315 • Letter: T
Question
Two spherical objects are separated by a distance of 3.60 x 10^-3m. The objects are initially electrically neutral and are very small compared to the distance between them. Each object acquires the same negative charge due to the addition of electrons. As a result, each object experiences an electrostatic force that has a magnitude of 1.14 x 10 ^-21 N. How many electrons did it take to produce the charge on one of the objects?__________ electrons
Explanation / Answer
let the charge acquired by each of the sphere be -q C. then k*-q*-q/r^2 = 1.14*10^-21 =>9*10^9*q^2/(3.6*10^-3)^2 = 1.14*10^-21 => q^2 = 1.6416*10^-36 => q = 1.28*10^-18C so, charge acquired = -q = -1.28*10^-18C charge on 1e- = -1.6*10^-19C so, number of e- acquired by each sphere = -1.28*10^-18/-1.6*10^-19 = 8 electrons
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.