Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two speakers, separated by a distance x = 6.15 m are driven in phase by the same

ID: 1524607 • Letter: T

Question

Two speakers, separated by a distance x = 6.15 m are driven in phase by the same amplifier. A listener is located at point A, a distance L = 3.52 m directly in front of one of the speakers. What is the lowest frequency for which there is a maximum signal at A due to constructive interference? Assume 340 m/s as the speed of sound. Two speakers, separated by a distance x = 6.15 m are driven in phase by the same amplifier. A listener is located at point A, a distance L = 3.52 m directly in front of one of the speakers. What is the lowest frequency for which there is a maximum signal at A due to constructive interference? Assume 340 m/s as the speed of sound. Two speakers, separated by a distance x = 6.15 m are driven in phase by the same amplifier. A listener is located at point A, a distance L = 3.52 m directly in front of one of the speakers. What is the lowest frequency for which there is a maximum signal at A due to constructive interference? Assume 340 m/s as the speed of sound.

Explanation / Answer

What is the longest wavelength for which there is a maximum signal at A due to constructive interference?
Path difference = sq rt[6.15^2 + 3.52^2] - 3.52 = 7.086 - 3.52 = 3.566 m
That is the longest wavelength for which there will be constructive interference.

What is the lowest frequency for which there is a maximum signal at A due to constructive interference?
lowest frequency = 340/3.566 = 95.34 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote