Two speakers, emitting identical sound waves of wavelength 1.4 m in phase with e
ID: 1480171 • Letter: T
Question
Two speakers, emitting identical sound waves of wavelength 1.4 m in phase with each other, and an observer are located as shown in the figure below. (Let x = 8.0 m, and y= 10.0 m.)
(a) At the observer's location, what is the path difference for waves from the two speakers?
m
(b) Will the sound waves interfere constructively or destructively at the observer's location?
constructivedestructive
(c) Suppose the observer now increases her distance from the speakers to 45.4 m, staying directly in front of the same speaker as initially. What is the path difference for waves from the two speakers?
m
Will the sound waves interfere constructively or destructively at the observer's location?
constructivedestructive
ObserverExplanation / Answer
a)
here
path length difference = sqrt( 10^2 + 8^2) - 10 = 2.8 m
b)
at the observer's location sound wave interfere constructive
c)
sqrt(45.4^2 + 8^2) = 46
then
46 - 45.4 = 0.6 m
which is approx half the wavelength
the sound waves interfere destructively at the observer's location
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.