Two speakers, emitting identical sound waves of wavelength 2.0 m in phase with e
ID: 2135722 • Letter: T
Question
Two speakers, emitting identical sound waves of wavelength 2.0 m in phase with each other, and an observer are located as shown in the figure. At the observer's location, what is the path difference for waves from the two speakers? Someone please help, the only equation i have for path distance is r1-r2=m(wavelength) have no idea how to set this up.
Explanation / Answer
yes you have it right
r1-r2 = m
r1 = 8
r2 = sqrt(8^2 + 6^2) = 10
hence
r1-r2 = 10-8 = 2m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.