Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

8 a) A proton is moving at 3.0 X 106 m/s and experiences a magnetic force of mag

ID: 1684168 • Letter: 8

Question

8 a) A proton is moving at 3.0 X 106 m/s and experiences a magnetic force of magnitude 2.5 X 10-16 N. If the magnetic field makes an angle of 40o with respect to the velocity of the proton, what is the field's manitude? b) An electron is moving at 3.0 X 106 m/s at an angle of 40o to a 0.80 T magnetic field. What is the magnitude of the force on the electron? 13) A long straight wire is carrying a current of 2.4 A in a region where the magnetic field is perpendicular to the wire. If the magnetic field is 0.52 mT and makes a 60o angle with the wire, what is the magnitude of the force on 3.0 m of the wire? 8 a) A proton is moving at 3.0 X 106 m/s and experiences a magnetic force of magnitude 2.5 X 10-16 N. If the magnetic field makes an angle of 40o with respect to the velocity of the proton, what is the field's manitude? b) An electron is moving at 3.0 X 106 m/s at an angle of 40o to a 0.80 T magnetic field. What is the magnitude of the force on the electron? 13) A long straight wire is carrying a current of 2.4 A in a region where the magnetic field is perpendicular to the wire. If the magnetic field is 0.52 mT and makes a 60o angle with the wire, what is the magnitude of the force on 3.0 m of the wire?

Explanation / Answer

a). proton velocity v = 3.0 X 106 m/s magnetic force F = 2.5 X 10-16 N Angle between field and velocity = 40 degrees Field's manitude B = ? we know F = Bvq sin 40 from this B = F / ( vq sin 40 ) where q = charge of proton = 1.6 * 10^ -19 C plug the values we get B = 8.102*10^-4 T b) speed v = 3.0 X 106 m/s angle = 40degrees magnetic field B = 0.80 T the magnitude of the force on the electron F = Bvq sin 40 where q = charge of electron = 1.6 * 10^ -19 C plug the values we get F = 2.468 * 10^-13 N 13) current i = 2.4 A the magnetic field B = 0.52 mT =0.52 * 10^ -3 T angle = 60 degrees length of the wire L = 3 m the magnitude of the force on 3.0 m of the wire F = BiL sin 60 plug the values we get F = 3.242 * 10^ -3 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote