A wheel has a radius of 2.1 m. How far(path length) does a point on the circumfe
ID: 1680716 • Letter: A
Question
A wheel has a radius of 2.1 m. How far(path length) does a point on the circumference travel if the wheelis rotated through angles of 30°, 30 rad, and 30 rev,respectively? 30° 1Your response differs from the correct answerby more than 100%. m 30 rad 2 m 30 rev 3 m 30° 1
Your response differs from the correct answerby more than 100%. m 30 rad 2 m 30 rev 3 m
Explanation / Answer
We know that s = r 1 = 30 * / 180 = 0.5236 rad , so s1 = r * 1 = 2.1 * 0.5236 = 1.099m similarly , 2 = 30 rad, ==> s2 = r *2 = 2.1 * 30 = 63 m and 3 = 30 rev * 2 rad/ rev = 188.5 rad , ==> s3 = 188.5 * 2.1 = 395.85m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.