A wheel has a constant angular acceleration of 2.9 rad/s 2 . During a certain 7.
ID: 1459758 • Letter: A
Question
A wheel has a constant angular acceleration of 2.9 rad/s2. During a certain 7.0 s interval, it turns through an angle of 120 rad. Assuming that the wheel started from rest, how long had it been in motion before the start of the 7.0 s interval?
The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by = 7.72t - 6.94t2 + 3.20t3, where is in radians and t is in seconds. What are the angular velocities at (a) t = 3.09 s and (b) t = 8.44 s? (c) What is the average angular acceleration for the time interval that begins at t = 3.09 s and ends at t = 8.44 s? What are the instantaneous angular accelerations at (d) the beginning and (e) the end of this time interval?
Explanation / Answer
The angular displacement of the particle in given interval of time is:
= 1* t + (1/2) * *t2
120=1* 7 + (1/2) * 2.9 *72
1=7.0rad/s
Now,
1 = 0+ * T
Since the wheel is starting from rest
1 = 0+ * T
T=1 / =7.0/2.9=2.4 s
***Please post other question separately***
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.