Two carts of equal mass, m = 0.260 kg , are placed on a frictionless track that
ID: 1680634 • Letter: T
Question
Two carts of equal mass, m = 0.260kg, are placed on a frictionless track that has a lightspring of force constant k = 49.2 N/m attached toone end of it, as in the figure below. The red cart is given an initial velocity of v0 =2.57 m/s to the right, and the blue cart is initially atrest. If the carts collide elastically, find the magnitude of thevelocity of the red cart just after the first collision. Find the magnitude of the velocity of the bluecart just after the first collision. Find the maximum compression in thespringExplanation / Answer
the magnitude of the velocity of the red cart just after the firstcollision. v=0 (mass of each object is the same) the magnitude of the velocity of the blue cart justafter the first collision.v=v0 =2.57 m/s the maximum compression in the spring m*2.57^2/2=k*x^2/2 =>x=0.19 m=19 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.