Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both c

ID: 2044094 • Letter: T

Question

Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both cars accelerate forward. The blue car accelerates uniformly at a rate of 5.8 m/s2 for 3.6 seconds. It then continues at a constant speed for 8.9 seconds, before applying the brakes such that the car’s speed decreases uniformly coming to rest 260 meters from where it started. The yellow car accelerates uniformly for the entire distance, finally catching the blue car just as the blue car comes to a stop.

How far does the blue car travel before its brakes are applied to slow down?

Explanation / Answer

final velocity after acceleration = 5.8 *3.6 = 20.88 m/s distance travelled = 1/2 * 5.8* 3.6^2 + 20.88 * 8.9 = 223.416 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote