Two cars start from rest from point A on a circular track of radius r=200 m. The
ID: 2261838 • Letter: T
Question
Two cars start from rest from point A on a circular track of radius r=200 m. They travel in opposite directions with constant but different tangential accelerations and meet again at point B 10 seconds after they started moving. The angle traveled by the red car is Theta = 120 degrees. (Hint: you need to use radians in your equations)
a) Find the angular acceleration of the blue car in rad/sec^2.
b) Find the angular speed of the red car at point B.
c) Find the centripetal acceleration of the blue car at point B.
Explanation / Answer
a.
Since read car moved 120 degrees, and the total track was 360 degress, blue cart mjust have moved = 360 -120 = 240degress or 4 pi /3 radians. here, angle covered = 4pi / 3 ; initial angular speed = 0 and time = 10. Using s= ut + 0.5at^2 for angular motion, 2pi/75 rad/sec.
b. using s = (v + u)*t/ 2 for angualr motion, v = 2pi/15 rad/s.
c. centripetal acceleration = v^2 * r where v is the angualr velocity(denoted by omega usually). speed of blue car = 4pi/15 rad/s. This can be ontained by using the same method as in b. so acceleraton = 70.18 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.