Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both c
ID: 2256396 • Letter: T
Question
Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both cars accelerate forward. The blue car accelerates uniformly at a rate of 5.6 m/s2 for 3 seconds. It then continues at a constant speed for 7.6 seconds, before applying the brakes such that the car Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both cars accelerate forward. The blue car accelerates uniformly at a rate of 5.6 m/s2 for 3 seconds. It then continues at a constant speed for 7.6 seconds, before applying the brakes such that the carExplanation / Answer
1)
v= u + a t
=0 + 5.6*2.1
v= 11.76 m/s
2)
velocity after 3 sec of acceleration
v= 0 + 5.6 * 3
v= 16.8 m/s
it travels in constant motion after
so, v= 16.8 m/s afte 7.4 sec
3)
distance travelled in first 3 sec = ut + 0.5at^2
= 0 + 0.5 * 5.6 * 9 = 25.2 m
distance in next 7.6 sec = v* t=7.6 * 16.8= 127.68 m
Total distance= 152.88 m
4)
v^2= u^2 + 2 as
0= 16.8^2 -+2 a * 173.8
a= -282.24/2*173.8
a=-0.812 m/s^2
The deceleration of car after brakes are applied is 0.812 m/s^2
5) v=u + at
t= 16.8/0.812
t=20.69 sec
Total time = 3 + 7.6 + 20.69 = 31 . 29 sec
6)
Total distance= 152.88 + 173.8 =326.68 m
s= ut + 0.5 a T^2
326.68= 0 + 0.5 a 31.29^2
a= 326.68/489.53
a=0.667 m/s^ 2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.