A steel wire with mass 20.7 g andlength 1.11 m is strung on a bass sothat the di
ID: 1680216 • Letter: A
Question
A steel wire with mass 20.7 g andlength 1.11 m is strung on a bass sothat the distance from the nut to the bridge is 1.10 m. (a) Compute the linear density of thestring.1 kg/m
(b) What velocity wave on the string will produce the desiredfundamental frequency of the E1 string, 44.54 Hz?
2 m/s
(c) Calculate the tension required to obtain the properfrequency.
3 N
(d) Calculate the wavelength of the string's vibration.
4 m
(e) What is the wavelength of the sound produced in air? (Assumethe speed of sound in air is 343 m/s.)
5 m (a) Compute the linear density of thestring.
1 kg/m
(b) What velocity wave on the string will produce the desiredfundamental frequency of the E1 string, 44.54 Hz?
2 m/s
(c) Calculate the tension required to obtain the properfrequency.
3 N
(d) Calculate the wavelength of the string's vibration.
4 m
(e) What is the wavelength of the sound produced in air? (Assumethe speed of sound in air is 343 m/s.)
5 m
Explanation / Answer
1) M / L = .0207 / 1.11 = .0186 kg / m 2) With a node at either end the wavelength isgiven by L = N /2 an integral number of / 2 For N = 1 = 2.2 m v = f = 44.54 * 2.2 = 98 m / s 3) v = (F / (M / L)) F = v2 * (M / L) = 982 * .0186 =179 N 4) = v / f = 98 / 44.54 = 2.2m which is the fundamental wavelengthas stated above 5) s = 343 / 44.54 = 7.7m the wavelength of the sound waveproducedRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.