A steel wire of negligible mass is placed under tension by attaching its bottom
ID: 2255463 • Letter: A
Question
A steel wire of negligible mass is placed under tension by attaching its bottom to the tip of a solid copper cone of height H. The top of the wire is suspended from the ceiling. When the wire is struck, it vibrates with a fundamental frequency (n=1) of 300 Hz. If the cone is now submerged in benzene up to half its height, what is the wire's new fundamental frequency? A steel wire of negligible mass is placed under tension by attaching its bottom to the tip of a solid copper cone of height H. The top of the wire is suspended from the ceiling. When the wire is struck, it vibrates with a fundamental frequency (n=1) of 300 Hz. If the cone is now submerged in benzene up to half its height, what is the wire's new fundamental frequency?Explanation / Answer
v = sqrt(T/u)
u = linear density = constant
f = v/2L
Volume V1 = (1/3)*pi*R^2*H
T1 = rho_c*V1*g
v1 = sqrt(T1/u)
f1 = v1/ 2L
if H' = H/2
R' = R/2
volume immersed
V2 = V1 - (1/3)*pi*R'^2*H' = 7V1/8
T2 = T1-rho_b*g*(H/2)= rho_c*V1*g - rho_b*g*(7V1/8)
T2 = (rho_c - rho_b)*(1/8)*V1*g
T2/T1 = (rho_c - rho_b)/(8*rho_c)
v2 = sqrt(T2/u)
f2 = v2/2L
f2/f1 = sqrt(T2/T1)
f2 = f1*sqrt((rho_c - rho_b)/(8*rho_c))
f2 = 300*sqrt((8.9-0.876)/(8.9))
f2 = 284.85 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.