A steel cylinder contains 1.50 g of ethanol vapor [C2H5OH(g)]. What is the press
ID: 854596 • Letter: A
Question
A steel cylinder contains 1.50 g of ethanol vapor [C2H5OH(g)]. What is the pressure of the vapor if the cylinder has a volume of 251mL and the temperature is 255 Celsius?Please break down the problem step by step including formulas. A steel cylinder contains 1.50 g of ethanol vapor [C2H5OH(g)]. What is the pressure of the vapor if the cylinder has a volume of 251mL and the temperature is 255 Celsius?
Please break down the problem step by step including formulas.
Please break down the problem step by step including formulas.
Explanation / Answer
Moles ethanol = 1.50 g ( 1 mol/ 46.069 g/mol) = 0.0326
V = 0.251 dm^3
T = 255 + 273=528 K
p = nRT/V = 0.0326 x 0.08206 x 528 / 0.251 =5.6274 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.