A solid cylinder of mass 10.0 kg rollswithout slipping on a horizontal surface.
ID: 1676679 • Letter: A
Question
A solid cylinder of mass 10.0 kg rollswithout slipping on a horizontal surface. (a) At the instant its center of mass has aspeed of 8.0 m/s, determine thetranslational kinetic energy of its center of mass.1 J
(b) What is the rotational kinetic energy about its center ofmass?
2 J
(c) What is its total energy?
3 J (a) At the instant its center of mass has aspeed of 8.0 m/s, determine thetranslational kinetic energy of its center of mass.
1 J
(b) What is the rotational kinetic energy about its center ofmass?
2 J
(c) What is its total energy?
3 J
Explanation / Answer
Linear speed v = 8 m / s
Mass m = 10 kg
Translational kinetic energy K = ( 1/ 2) mv ^ 2
= 320 J
(b). Rotational kinetic energy K ‘ = ( 1/ 2) I w^2
K ‘ = ( ½) (1/ 2) mR ^ 2 ( v^ 2 / R ^ 2 )
= ( 1/ 4 ) m v ^ 2
= 160 J
(c). Total energy = K + K ‘= 480 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.