A 95 turn square wire coil ofarea 0.040 m 2 rotates about a vertical axis at1730
ID: 1673435 • Letter: A
Question
A 95 turn square wire coil ofarea 0.040 m2 rotates about a vertical axis at1730 rev/min, as indicated in FigureP20.30. The horizontal component of the Earth's magnetic field atthe location of the loop is 2.0 X 10-5 T. Calculate themaximum emf induced in the coil by the Earth's field.1 V http://s1002.photobucket.com/albums/af149/jakeloftin2186/?action=view¤t=5.jpg&newest=1 A 95 turn square wire coil ofarea 0.040 m2 rotates about a vertical axis at1730 rev/min, as indicated in FigureP20.30. The horizontal component of the Earth's magnetic field atthe location of the loop is 2.0 X 10-5 T. Calculate themaximum emf induced in the coil by the Earth's field.
1 V http://s1002.photobucket.com/albums/af149/jakeloftin2186/?action=view¤t=5.jpg&newest=1
Explanation / Answer
Angularspeed = 1730 rev/min = 1730* 2 / 60 rad/s = 181.07 rad/s No. ofturns N = 95 area ofcoil A = 0.040 m2 Magnetic fieldstrength B = 2.0* 10-5 T Maximum inducedEMF Emax = * N * B * A = 181.07* 95 * 2.0 * 10-5 * 0.040 = 1.376* 10-2 V Magnetic fieldstrength B = 2.0* 10-5 T Maximum inducedEMF Emax = * N * B * A = 181.07* 95 * 2.0 * 10-5 * 0.040 = 1.376* 10-2 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.