A 900-kg roller coaster car is initially at the top of a rise, at point. It then
ID: 2241031 • Letter: A
Question
A 900-kg roller coaster car is initially at the top of a rise, at point. It then moves 125 ft, at an angle of 40.0 degree below the horizontal, to a lower point Choose the car at point to be the zero configuration for gravitational potential energy of the roller coaster? Earth system. Find the potential energy of the system when the car is at points and , and the change in potential energy as the coaster moves between these points. Repeat part (a), setting the zero configuration with the car at pointExplanation / Answer
a) As L = 125 feet = 38.2 meter
The vertical height of a from b (h) = L x sin40* = 38.2x 0.64 = 24.44m
PE at a = mgh = 900 x 9.8 x 24.44 = 215560 J
PE at b = 0
=>delta PE = PE(final) - PE(initial) = -215560 J
(b) PE at a =0
PE at b = -215560 J
=>delta PE = PE(final) - PE(initial) = -215560 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.