A 9.55 kg block is given an initial velocity down an incline. The incline an ang
ID: 1997760 • Letter: A
Question
A 9.55 kg block is given an initial velocity down an incline. The incline an angle of 21.7 degree relative to horizontal and there is friction between the block and incline. the block slides down the incline at a constant speed of 2.15 m/s. at what rate does friction do work on the block? I'm getting an answer that is not one of the choices listed above and I'm sure that my work in correct Please grade the work (and answer) that is neatly presented in my green book for this problem k) I don't know how to work this problem Please take this problem as being worth 1 point rather than 2 pointsExplanation / Answer
here,
mass , m = 9.55 kg
theta = 21.7 degree
constant speed , v = 2.15 m/s
the frictional force acting , Ff = gravitational force
Ff = m * g * sin(theta)
Ff = 9.55 * 9.8 * sin(21.7)
Ff = 34.6 N
the rate of work done by friction , W = - Ff * v
W = - 34.6 * 2.15 = - 74.4 J
the rate of work done by frictional force is e) - 74.4 J/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.