A 9.0 kg object undergoes an acceleration of 2.8 m/s2. a) What is the magnitude
ID: 1691685 • Letter: A
Question
A 9.0 kg object undergoes an acceleration of 2.8 m/s2. a) What is the magnitude of the resultant force acting on it? b) If this same force is applied to a 7.0 kg object, what acceleration is produced? A 9.0 kg object undergoes an acceleration of 2.8 m/s2. a) What is the magnitude of the resultant force acting on it? b) If this same force is applied to a 7.0 kg object, what acceleration is produced? a) What is the magnitude of the resultant force acting on it? b) If this same force is applied to a 7.0 kg object, what acceleration is produced?Explanation / Answer
a)mass of the object is m=9kg accleration is a=2.8m/s^2 magnitude of force F=ma =25.2N b) force applied F=25.2N mass m=7kg accleration a=F/m =3.6m/s^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.