An electron in anelectron beam experiences a downward force of 3.0×1014N while t
ID: 1673371 • Letter: A
Question
An electron in anelectron beam experiences a downward force of 3.0×1014N while traveling in a magnetic field of 5.1 × 102 Twest. The charge on a proton is 1.60×1019.a) What is the magnitude of the velocity?
Answer in units of m/s.
b) What is its direction?
1. None of these
2. South
3. West
4. North
5. East
An electron in anelectron beam experiences a downward force of 3.0×1014N while traveling in a magnetic field of 5.1 × 102 Twest. The charge on a proton is 1.60×1019.
a) What is the magnitude of the velocity?
Answer in units of m/s.
b) What is its direction?
1. None of these
2. South
3. West
4. North
5. East
Explanation / Answer
a) F = qVB v = F/qb q = 1.60 x 10^-19 C F = 3.0 x 10^-14 N B = 5.1 x 10^-2 T v = (3.0 x 10^-14C) / (1.60 x 10^-19 C)(5.1 x 10^-2 T) = 3,676,470.588 m/s or 3.68 x 10^6 m/s b) north
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.