An electron has a velocity of 1.00 km/s (in the positive x direction) and an acc
ID: 1387970 • Letter: A
Question
An electron has a velocity of 1.00 km/s (in the positive x direction) and an acceleration of 2.00 x 1012 m/s2 (in the positive z direction) in uniform electric and magnetic fields. If the electric field has a magnitude of strength of 25.0 N/C (in the positive-ve z direction), determine the following components of the magnetic field. If a component cannot be determined, enter undetermined'. Bx = undetermined By = 0.0113 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculation. Bz = 0 The proton moves with a velocity of = (5i^ - 4j^ + k^) m/s in a region in which the magnetic field is = (i^ + 2j^ - 3k^)T. What is the magnitude force this charge experiences? NExplanation / Answer
magnetic field and electric field are related by E = Bc
By = 25 /1000 = 0.025 T J
-------------------------------
magnetic force of charged particle palced in uniorm magnteic field is given by
F = qVB sin theta
where i is current
q is is lcharge
v is speed
B = magnetic field
theta is the angle betweeen L and B
so here we apply
consider ( V x B ) = i j k
5 -4 1
1 2 -3
v x B = i (12 -2) - j(-15-1) + k(10+4)
v x B = 10 i + 16 j + 14 k
so
F = Fxi + Fyj + Fz k = 1.6 e-19*(10 i + 16 j + 14 k )
F = 1.6 e -18 i + 2.56 e -18 j + 2.24 e -18 k
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.