An electron has an initial velocity of 0.5 times 106 m/s in the x direction. It
ID: 2134024 • Letter: A
Question
An electron has an initial velocity of 0.5 times 106 m/s in the x direction. It enters a uniform electric field E = (400 N/C) j, which is in the y direction. Find the acceleration of the electron m/s^2 J How long does it take for the electron to travel 10 cm in the x direction in the field? mu s By how much and in what direction is the electron deflected after traveling 10 cm in the x direction in the field? cm (Hint: In this case, the electric force is the only force. Gravity is small enough to be ignored. However, the calculations are similar to an object that is subject only to gravity.)Explanation / Answer
a) F =ma = qE
9.109 x 10-31 x a = 1.6 x 10-19 x 400
a =7.026 x 10^13 m/s2
b) 0.10 = 0.5 x 10^6 x t
t = 2 x 10-7 sec = 0.2 us
c) y = at^2 / 2 = 7.026 x 10^13 x (2 x 10-7 sec)^2 /2 =1.405 m = 140.52 cm
- y direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.