An electron has a velocity of 1.10 km/s (in the positive x direction) and an acc
ID: 1647258 • Letter: A
Question
An electron has a velocity of 1.10 km/s (in the positive x direction) and an acceleration of 2.10 times 10^12 m/s^2 (in the positive z direction) in uniform electric and magnetic fields. If the electric field has a magnitude of strength of 24.0 N/C (in the positive z direction), determine the following components of the magnetic field. If a component cannot be determined, enter "any value" of "not applicable" - whichever is most appropriate. Round your answer to three significant figures. Take the charge of the electron to be - 1.60 times 10^-19 C, and its mass to be 9.11 times 10^-31 kg B_x = T, B_y = T, B_z = TExplanation / Answer
f = QE+QV*B
V = 1.1*10^3 i m/s
a = 2.1*10^12 m/s^2
f = ma = 9.11*10^-31*2.1*10^12 = 19.13*10^-19 N k
19.13*10^-19 k = -1.6*10^-19*24 k+1100i((BXi+BYj+BZk)
BX = 0
BZ = 0
BY = 5.23*10^-21 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.