A 34.9kg child starting from rest slides down a water slidewith a vertical heigh
ID: 1671999 • Letter: A
Question
A 34.9kg child starting from rest slides down a water slidewith a vertical height of 19.0 m. a) What is the child's speed halfway down the slide'sverticaldistance________m/s b)What is the child's speed three-quarters of the waydown_______m/s A man pushes a lawn mower on a level lawn with a force of214N. If 25% of this force is directed downward , and 57 W ofpower is espende in pushing the mower 5.5 m , how much time isspent in pushing the mower this distance__________s A 34.9kg child starting from rest slides down a water slidewith a vertical height of 19.0 m. a) What is the child's speed halfway down the slide'sverticaldistance________m/s b)What is the child's speed three-quarters of the waydown_______m/s A man pushes a lawn mower on a level lawn with a force of214N. If 25% of this force is directed downward , and 57 W ofpower is espende in pushing the mower 5.5 m , how much time isspent in pushing the mower this distance__________sExplanation / Answer
a) we know that v = 2 g h' = 2 * g (h /2) = gh = 9.8 * 19 = 13.64 m/s b) v = 2 g h' = 2 * g (3h /4) = 3gh / 2 = 3* 9.8 * 19 /2 = 16.71 m/s c) t = W / P = F . S / P = 0.25 *214 * 5.5 / 57 = 5.162 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.